Czym jest serwer dedykowany?

Korzystając z standardowego serwera współdzielonego musimy liczyć się z tym, że jego zasoby podzielone są pomiędzy wszystkich użytkowników. Nie zawsze jest to dla nas optymalne rozwiązanie, szczególnie jeśli nasze potrzeby są większe niż przeciętne. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest serwer dedykowany. W tym przypadku sto procent zasobów należy do nas, co gwarantuje nam pełną swobodę oraz bezpieczeństwo eksploatacji. Funkcjonowanie serwera uzależnione jest wyłącznie od nas i naszych wymagań. Jest to bardzo komfortowa sytuacja, gdyż nie musimy obawiać się, że inny użytkownik przyczyni się do nieprawidłowego działania serwera (np. poprzez przekroczenie limitu transferu).

Jak zarządzać serwerem dedykowanym?

Serwerem dedykowanym możemy zarządzać samodzielnie (serwer dedykowany Root) dzięki czemu mamy nad nim pełną kontrolę. Minusem tego rozwiązania jest to, że powinniśmy posiadać w tym temacie doświadczenie. Osoby bez odpowiednich kwalifikacji nie poradzą sobie z zarządzaniem serwerem. Trzeba pamiętać, że Administrator Linux to również natychmiastowa pomoc w przypadku, jakichkolwiek awarii.

Jak zapobiec awarii serwera?

Jeśli zależy nam na płynnym działaniu serwera, to powinniśmy w porę reagować na wszystkie nieprawidłowości. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby stale monitorować jego pracę. Administracja serwerem dedykowanym zadba o jego bieżącą kontrolę, a tym samym uchroni nam przez przerwaniem pracy. Sprawny i niezawodny serwer jest podstawą tego, aby praca przebiegała zgodnie z ustalonym porządkiem.