Networkia – Bydgoszcz, Toruń, Poznań

Czym jest certyfikat SSL?

Networkia

2018-10-03

blog

Certyfikat SSL jest aktualnie standardem wielu witryn internetowych. To właśnie dzięki niemu możemy zagwarantować użytkownikom strony bezpieczne połączenie. Szyfrowane połączenie to przede wszystkim poufność transakcji i kompleksowa ochrona danych. Jest to przykład protokołu uniwersalnego, który współpracuje z różnorodnymi protokołami aplikacyjnymi.

Jakie połączenia mogą być szyfrowane?

Dzięki certyfikatowi SSL mogą być szyfrowane niemal wszystkie połączenia związane z pracą witryny. W ten sposób zabezpieczymy np. stronę www, serwer ftp, pocztę, a także wiele więcej. Certyfikaty SSL charakteryzują się wysokim poziomem skuteczności. Na uwagę zasługuje również relatywnie prosta instalacja oraz obsługa. Szyfrowanie danych ma szczególne znaczenie w przypadku stron, które realizują płatności online. Wszystkie transakcje przeprowadzane są w sposób poufny. Nie ma wiec ryzyka, że staną się one celem ataku. Przejęcie danych przez nieupoważniony podmiot jest niemal niemożliwe.

Jak działa szyfrowanie SSL?

Szyfrowanie SSL jest niezbędne podczas przesyłu danych między stroną www a serwerem. Brak zabezpieczeń mógłby sprawić, że przesyłane informacje zostałyby przechwycone. Warto wiedzieć, że bezpieczna transmisja danych obowiązuje wyłącznie dla domeny, dla której został zainstalowany certyfikat. Istnieje możliwość instalacji kilku certyfikatów na jednym hostingu. W takiej sytuacji każdy z nich powinien być przypisany do konkretnej domeny.

Jeśli certyfikat SSL jest uruchomiony, to użytkownik korzystający ze strony www uruchamia algorytmy oraz klucze szyfrujące. W ten sposób dane stają się chronione, a ich przechwycenie jest po prostu niemożliwe. Protokoły SSL bazują na kryptografii asymetrycznej. Mowa tutaj o wstępnej fazie połączenia. Jest to najlepsze zabezpieczenie przez atakami nieupoważnionych jednostek. Klucze symetryczne, które służą do szyfrowania danych generowane są właśnie na podstawie wyżej wspomnianej kryptografii.
Zarządzanie serwerem to również instalacja oraz obsługa certyfikatów SSL. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, jeśli nie posiadamy wystarczająco dużej wiedzy oraz umiejętności. Wykwalifikowany administrator Linux opiera swoją pracę na bogatym doświadczeniu.

Networkia

Networkia

Related Posts

Linux i jego bezpieczeństwo

Networkia

2019-11-16

blog

W większości przypadków systemy Linux pracują w publicznej sieci online, a zatem są one narażone na działanie włamywaczy. Biorąc pod uwagę fakt, że z zasady na serwerze trzymamy cenne informacje, to powinniśmy zadbać o jego odpowiednie bezpieczeństwo. Cóż więc możemy zrobić? Po pierwsze, użyjmy kluczy SSH, które dają znacznie większe bezpieczeństwo logowania niż zwykłe hasło. […]

Read More

Serwer dedykowany – czy to się opłaca?

Networkia

2018-07-27

blog

Serwer dedykowany wyróżnia się najwyższym poziomem wydajności oraz niezawodności. Jest to aktualnie jedno z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku. Wiele osób zastanawia się, czy tego rodzaju serwer jest opłacalny, szczególnie w przypadku, gdy nasz budżet jest mocno ograniczony. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Z pewnością nie w każdym przypadku serwer dedykowany będzie opcją ekonomiczną. Powinny […]

Read More